Siste SAR Queen redningshelikopter har landet i Norge

Oransjt og hvitt helikopter tar av fra bakken.
NOR 01, med halenummeret 0262 landet på Sola fløy over Nordsjøen og landet på Sola i ettermiddag. Her tar helikopteret av fra Yeovil. (Foto: Leonardo Helicopters)
Oransjt og hvitt helikopter tar av fra bakken.
NOR 01, med halenummeret 0262 landet på Sola fløy over Nordsjøen og landet på Sola i ettermiddag. Her tar helikopteret av fra Yeovil. (Foto: Leonardo Helicopters)

I ettermiddag landet det siste av Norges nye redningshelikoptre, SAR Queen, på Sola. Med dette er anskaffelsen fullført, og et omfattende prosjekt går mot slutten.

Historisk leveranse på plass

Det siste SAR Queen-helikopteret lander i dag etter å ha krysset Nordsjøen fra produsenten Leonardo Helicopters sitt anlegg i Yeovil, Storbritannia. Med dette fullføres leveransen av helikoptrene i NAWSARH-prosjektet (Norwegian All Weather Search and Rescue Helicopter).

– Dette er en viktig dag for norsk redningstjeneste. Vi har gledet oss lenge til denne siste leveransen, sier prosjektleder Bjørn Ivar Aarseth i Hovedredningssentralen (HRS).

Neste steg: Mottak og drift

Før helikopteret tas i operativ bruk, skal det formelt importeres til landet og gjennom mottakskontroll. Når det er gjennomført og maskinen godkjent, vil den inngå i en flåte på totalt 16 AW101 plassert på 6 baser operert av 330 skvadron, langs norskekysten.

– Vi har nå fått overlevert det siste helikopteret i serien, og det gjenstår bare noen praktiske sluttføringer før dette blir en ressurs i drift, forklarer Aarseth.

Markering etter sommeren

Leveransen av det siste helikopteret og fullføringen av hele anskaffelsen vil bli markert på den andre siden av sommeren. (Media vil bli invitert til arrangementet.)

 Bakgrunnsinformasjon

  • Hovedredningssentralen (forkortet HRS) er den sentrale offentlige virksomhet for ledelse og koordinering av redningsaksjoner i Norge.
  • HRS leder og koordinerer alle typer redningsaksjoner (land-, sjø- og luftredningstjeneste). Dette skjer enten direkte fra avdelingen i Nord-Norge eller fra avdelingen i Sør-Norge, eller gjennom oppdrag til underlagte lokale redningssentralen.
  • NAWSARH-prosjektet, har på vegne av Justis- og beredskapsdepartementet, hatt ansvaret for anskaffelsen av de nye redningshelikoptrene, og ble fra 1.1.24 innlemmet i HRS.
  • Fra samme dato overtok HRS ansvaret for forvaltningen av redningshelikoptertjenesten i Norge.
  • De nye redningshelikoptrene er av modell AW101, og kalles på folkemunne SAR Queen. Disse helikoptrene erstatter Sea King, som var i bruk i perioden 1972-2023.
  • De nye helikoptrene har lengre rekkevidde, flyr raskere, har plass til flere mennesker i nød, tåler dårligere vær og har bedre søkeutstyr.
Publisert i